IRCRehberi.Net- Türkiyenin En iyi IRC ve Genel Forum Sitesi  
 sohbet
derya sohbet


Okul Öncesi Eğitim ve Öğretim Okul öncesi eğitim ve öğretime dair tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

1Beğeni(ler)
  • 1 Post By aL-yazmaLi


 
 
Seçenekler Stil
Alt 16 Nisan 2024, 04:01   #1
🧿 💜 hiçbir şey için geç değil ve geç değil bir şey için hiçbir şey 💜 🧿
aL-yazmaLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Okul Öncesi Eğitimin Çocuklara Kazandırdığı 10 Avantaj

Okul Öncesi Eğitimin Çocuklara Kazandırdığı 10 Avantaj

Okul Öncesi Eğitimin Çocuklara Kazandırdığı 10 Avantaj
İÇERİK REHBERİ
1- Sosyal Becerileri Geliştirir
2- İlkokula Kolay Geçişi Sağlar
3- Dil Gelişimini Destekler
4- Öz Bakım Becerilerini Geliştirir
5- Spor Alışkanlığı Kazandırır
6- Yeteneklerini Keşfetmesini Sağlar
7- Saygı Davranışını Geliştirir
8- İş Birliği ve Paylaşma Alışkanlıklarını Kazandırır
9- Gelişimi Yakından Takip Edilir
10- Akademik Başarıyı Artırır
Gökkuşağı Koleji’nde Anasınıfı

Okul öncesi eğitim, temel birçok becerinin kazanılması bakımından başarılı bir eğitim hayatına uzanan yolun yapı taşlarını oluşturur. Çocukların en hızlı geliştiği yaş grubu olan 0-6 yaşlarında gerçekleşen bu eğitimin niteliği, çocukların potansiyellerini gerçekleştirmesi açısından çok önemlidir.

Yaşam boyu hayatın her alanında başarıyı getiren sürekli gelişim anlayışının kazanılması için eğitim hayatının başlangıcı olan anaokulunun çocuk açısından keyifli ve verimli bir süreç olması gerekir.

Çocuğun duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel gelişimini doğrudan etkileyen eğitim programı, zorunlu eğitime bir hazırlık niteliği taşımanın yanında hayat boyu avantaj sağlayacak beceriler edindirir.

1- Sosyal Becerileri Geliştirir
Ailesi dışında insanlarla iletişim kurması, akranlarıyla bir araya gelmesi çocuğun gelişimine önemli bir katkı sağlar. Akran iletişimi, 0-6 yaş arası çocukların sosyal becerilerini geliştirmenin yanında birey olma farkındalığı kazanmasına ve duygusal gelişimine yardımcı olur.

Çocuklar kendilerini ifade etme ve başkalarını anlayarak sağlıklı iletişim kurma yeteneklerini önemli ölçüde okul öncesi eğitim sürecinde geliştirirler. Bu dönemde çocuğun kurduğu sosyal ilişkiler toplum bilinci kazanmasına da yardımcı olur.

2- İlkokula Kolay Geçişi Sağlar
Çocuğun doğumundan itibaren başlayan eğitim sürecinin okula taşınması hemen her çocuk için başlangıçta sancılı olabilir. Fakat 6 yaşına kadar okulla tanışmayan bir çocuk anasınıfı eğitimi alan arkadaşlarına göre daha çok zorlanacaktır.

Oyunlar ve etkinliklerle öğrenme merakının ve psiko-motor becerilerinin desteklendiği okul öncesi çocuğun öğrenme alışkanlığı kazanmasını ve okuma yazma öğrenmesini kolaylaştırır.

3- Dil Gelişimini Destekler
Okul öncesi eğitimde hem hikâye anlatma aktiviteleri hem de farklı bireylerle kurulan iletişim sayesinde çocukların dil gelişimi daha sağlıklı ilerler. Ana dillerini daha etkili kullanabilmeleri, kendilerini daha iyi ifade etmeleri kolaylaşır.

Gökkuşağı Koleji’nde anasınıfından itibaren çift yabancı dil eğitimi verilir.

Çocukların en hızlı gelişim gösterdiği bu yaş grubunda çift yabancı dil eğitimiyle tanışması, çocukları gelecekte dünya vatandaşları olmaya en iyi şekilde hazırlıyor. Birden fazla yabancı dil öğrenmek entelektüel birikimi artırdığı gibi beynin gelişimine de katkı sağlıyor.

4- Öz Bakım Becerilerini Geliştirir
Anasınıfı eğitimi çocukların kendi yemeklerini yeme, beden temizliği, diş sağlığı gibi öz bakım alışkanlıklarını kazanması için oldukça faydalıdır. Düzenli bir yaşam sürmeleri ve ev dışında uzun vakitler geçirmeleri sebebiyle bu alışkanlıkları edinmeleri kolaylaşır.

5- Spor Alışkanlığı Kazandırır
Bu yaşta çocuklarda spor alışkanlığı kazanmak kas ve koordinasyon gelişimini desteklerken aynı zamanda sağlıklı yaşam anlayışının da yerleşmesine yardımcı olur.

Gökkuşağı Koleji’nde takım sporlarından bireysel sporlara geniş bir yelpazede spor akademisi aktiviteleri yürütülür.

6- Yeteneklerini Keşfetmesini Sağlar
Okul öncesi eğitim çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesi için imkân sağlar. Sanat, spor ve kültür aktivitelerinin çeşitliliği çocuğun ilgi alanlarını bulması ve onlara dair yeteneklerini geliştirmesi için zemin oluşturur.

Gökkuşağı Koleji, sanat akademisi, spor akademisi, fen ve doğa etkinlikleri, STEM laboratuvarı, IT dersleri, drama ve satranç gibi çalışmalarla çocukların yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olur.

Sanat Akademisi: Yaratıcı düşünme kabiliyeti, küçük kas grupları ve el-göz koordinasyonunun geliştirilmesi hedeflenir.
Spor Akademisi: Kas gruplarının ve koordinasyonun gelişimi, takım çalışması ve disiplin yeteneklerinin kazanılması hedeflenir.
Fen ve Doğa Etkinlikleri: Doğaya duyarlılık, öğrenme merakı ve motivasyonu geliştirilmesi hedeflenir.
STEM Laboratuvarı: Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında gelişim hedeflenir.
IT: Teknoloji kullanımı, tasarım, fen bilgisi ve matematik becerileri kazandırılması hedeflenir.
Drama: Öz güven duygusunun ve organizasyon kabiliyetinin geliştirilmesi hedeflenir.
Satranç: Hayal gücü, dikkat ve zihnin geliştirilmesi hedeflenir.
7- Saygı Davranışını Geliştirir
Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla sosyal bir ortamda bulunan çocuk başkalarının istek ve ihtiyaçlarının kendisinden farklı olabileceğini daha kolay kavrar ve saygı duymayı öğrenir.

Küçük yaştan itibaren farklı kişilerle iletişim halinde olmak hem ikili ilişkilerde hem de toplumsal yaşamda saygı davranışı gösteren bir birey olma yolunda ilerleme sağlar.

8- İş Birliği ve Paylaşma Alışkanlıklarını Kazandırır
Okul öncesi eğitimde yaşıtlarıyla oyunlar oynayarak, etkinlikler yaparak vakit geçiren çocuklar birlikte çalışma ve oyuncaklarını paylaşma gibi davranışları daha kolay öğreniyor.

Hem eğitim ve iş hayatında hem sosyal ilişkilerde başarılı olmak için gereken en önemli özelliklerden olan iş birliği ve paylaşmayı öğrenme çocuk gelişiminin de önemli bir parçası.

9- Gelişimi Yakından Takip Edilir
Çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişiminin uzman öğretmenler tarafından takip edilmesi hem olası sorunların önlenmesine hem de gelişimin sağlanmasına olanak sağlar.

Gökkuşağı Koleji’nde her çocuğun potansiyelini gerçekleştirmesi için eğitim bire bir ilgiyle yürütülür.

10- Akademik Başarıyı Artırır
Yapılan bilimsel araştırmalar okul öncesi eğitim alan çocukların eğitim hayatlarında almayanlara göre daha başarılı olduğunu gösteriyor. Çocukların erken yaşta öğrenme alışkanlığı kazanması ve yeteneklerini keşfedebileceği imkânlara sahip olması ileriki yaşlarda göstereceği akademik başarıyı doğrudan etkiliyor.

Gökkuşağı Koleji’nde Anasınıfı
Gökkuşağı Koleji’nde tüm kademelerde olduğu gibi anasınıfında da uluslararası standartlarda, çok yönlü ve yüksek nitelikli eğitim programları uygulanır. Çocukların öğrenmeye en açık zamanlarında onları potansiyellerini gerçekleştirmeye yönlendirir.

Her çocuğun kendine özgü yetenekleri olduğunun bilinciyle onlara birçok farklı alanda eğitimler sunarak yeteneklerini keşfetmelerinin önünü açar.

Çift yabancı dil eğitimi, STEM ve IT eğitimi, sanat akademisi, spor akademisi, fen ve doğa etkinlikleri, drama ve satranç gibi çalışmalarla çocukları öğrenme tutkusuyla dolu, yüksek donanımlı, dünya vatandaşları olmaya hazırlar.

Yüksek nitelikli eğitim programlarının yanında etkili rehberlik çalışmalarıyla her çocuğun gelişimini bire bir takip eder. Ayrıca velilere yönelik çalışmalarla da çocuğu ve veliyi her anlamda destekler.

Okul öncesi eğitime dair bilgileri sizler için derledik. Gökkuşağı Koleji anasınıfı eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
kaynak: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
________________

Okul Öncesi Eğitimin Çocuklara Kazandırdığı 10 Avantaj 
Alt 16 Nisan 2024, 16:41   #2
~Ölüm Çiçeği~
LaviNia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

Şu an çalışmıyor olsam da canım mesleğim nasıl özledim nasıl...

________________

Bazen de yıldızlar bakar.
İnsanlar kayar hayatımızdan..

 
Alt 16 Nisan 2024, 16:49   #3
🧿 💜 hiçbir şey için geç değil ve geç değil bir şey için hiçbir şey 💜 🧿
aL-yazmaLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

Alıntı:
LaviNia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu an çalışmıyor olsam da canım mesleğim nasıl özledim nasıl...

:))) ana okuL ögretmenimisin , harika :))

________________

Okul Öncesi Eğitimin Çocuklara Kazandırdığı 10 Avantaj 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:21.