Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Mayıs 2020, 18:36   #2
velevki Editör
velevki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şeyh, mesela ne gibi bir günah işlemesi lazım geldiğini sordu. Şeytan, artık bayram ediyordu. Çünkü avını kandırmıştı.

– Zina edebilirsin, dedi. Şeyh:

– Yapamam, dedi.

Bu sefer Şeytan:

– Adam öldür! dedi.

Bersisa, yine:

– Onu da yapamam, dedi.

Şeytan:

– İçki içersin, dedi…

Bersisa, düşündü taşındı, onu biraz hafif görmüştü:

– O olur, yapabilirim, dedi.

Şeytan artık sevincinden havalarda uçuyordu. Bersisa doğru kasabadaki meyhanelerden birine gidip bir miktar içki istedi, içkiyi sunan saki kadındı, içtikçe içti ve sonunda sarhoş olup kadına zina etmeyi düşünmeye başladı. Şeytan tabii ki boş durmuyor, adamın gözüne gözükmeden nefs yoluyla durma, böyle fırsat ele geçmez, hemen bu kadınla münasebet kur, diyordu.

Bersisa, tamamen sarhoş olduktan sonra, meyhaneci kadınla orada zina etti. Bu onun için çok kötü bir şeydi… Duyulursa ne derlerdi. En iyisi o kadını öldürüp gömmekti ve öyle yaptı. Kadını öldürüp meyhanenin arkasında bir yere gömdü. Fakat hadise duyulmakta ve yayılmakta gecikmedi. Bersisa’yı yakalayıp mahkemeye çıkardılar. Katil olduğu için kısasa kısas, ölümüne hükm olundu.

Bersisa idam sehpasına çıkmış, artık ip boğazına geçirildikten sonra onu kurtaracak hiçbir kimse yoktu. Şeytan karşıda görüldü.

– Bu hal nedir ey dostum, dedi. Bersisa:

– Görüyorsun ey Allah’ın sevgili kulu beni kurtar, diye yalvarmaya başladı. Şeytan:

– Bir şartla seni kurtarırım. O da bana secde edeceksin, dedi. Bersisa:

– Görüyorsun ip boğazıma geçirilmiş nasıl secde edebilirim, deyince de:

– İşaretle secde edebilirsin, dedi.

Bersisa başıyla işaret ederek secde etti ve sandalye ayağının altından çekilince imansız olarak göçüp gitti.
*

İlimsiz amelin, insanı nereye kadar götüreceğine güzel bir misal değil mi?

Hiçbir süs edep kadar güzel değildir...