Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Nisan 2020, 09:45   #1
Nevra
Helper
Nevra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Özel Eğitim Kurumlarında DRAMA

Drama ,tasarımların eyleme dönüşebileceği insansal gelişime de denir. Engelsizce yaratıcı olabilmek; kendini tanımayı ve kalıplaşmış düşüncelerden kurtulmuş olmayı gerektirir.

Gerçek yaşamda da örneğin; evden ya da okuldan çıkmadan önce yapılacakları düşünmek ve düşünülenleri yapmak dramadır

DRAMANIN ÖNEMİ
İnsan kişiliğinin temelinin 0-6 yaş döneminde belirlendiği, daha sonraki yıllarda bu gelişimin devam ettiği bilimsel olarak kabul edilmiş bir gerçektir. Dramanın çocuk merkezli eğitim sisteminde çok önemli bir yeri vardır. Bu sistemde öğretmen-öğrenci ilişkisi ve öğrencilerin arkadaşları ile olan ilişkileri verilen eğitim- öğretimin verimliliğini sağlar.

Özel Eğitim Kurumlarında Drama

- Drama çalışmaları, farklı özelliklere sahip çocuklar için de etkili bir eğitim yoludur.
- Değişik engel gruplarındaki çocukların, bu olanaklardan yararlanması sağlanmalıdır.
- Her engel grubuna uygun drama uygulamaları yapılarak, engelli durumdaki çocukların
sorunlarına mümkün olduğunca çözüm getirilebilir.
- İçinde bulunduğu engelli durumunauygun hareketlerle kendisini ifade edebilen, gruba uyum gösterebilen, kendi varlığını ortaya koyabilen her çocuk drama çalışmalarından yararlanmalıdır. Engelli çocukların drama etkinliklerine katılımı bu nedenle önemlidir.
- Dikkat ve sorumluluklarının az olması dikkatealınmalı, sorumluluk almaları için olanaklar sağlanmalıdır.

"Ardından karanlığın içinde bir kibrit yanmış.
Geçmiş, geleceğin üzerinde kendini ateşe vermiş.
Ve gelecek, geçmiş ile birlikte yok olmaya başlamış."