Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Nisan 2021, 15:26   #9
Naz
Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Publisher Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yani tamamen çıkarlar doğrultusunda oluşturmuş şeyler olarak nitelendiriyorsun.
Bu doğrultuya toplumun ilke ve normları olabileceğini düşünüyorum ben. Şöyle ki birini öldürürsen cezanı somut bir şekilde alırsın. Ancak toplumdan da aynı ölçüde dışlanmak soyut olarak psikolojik bir cezalandırma şeklidir..
Tam olarak da ahlaki yapı burada başlıyor bana kalırsa..
Eğer ki cezalandırmam olmayacaksa bu ahlaki değerlere ne kadar bağlı kalabilirim?

İlkeler su yüzeyine çıkarken, normlarla birey ister istemez karşılaşıyor.

Evrensel ahlak ilkeleri muhakkak yoktur ancak iyi bir insan olma erdemi üzerine bir anlatış gerçekleştirilirse bazı şeylerin aşılabileceğini düşünmekteyim.

Senin vermiş olduğun örnek biraz da bana Hayvan Çiftliğini hatırlattı, domuzlar yöneticidir efendim!

Sütleri domuzlara getirin!

Sahi biz domuzları şimdi toplumca nasıl sorgularız?

Aslına bakarsan ben bi ceza ödül sisteminden çok köktenci bi değişim tarafındayım. Yine aynı köke iniyorum. Eğitim.

Eğer bir kişiyi öldürememenin motivasyonu "ceza" almansa sen o medeniyet seviyesinde zaten değilsin.

Ya da zümrence dışlanmak istemediğin için kurallara uyuyorsan küçük tatlı minnoş bi koyuncuksun.

Peki yatağına yattığında Arya Stark gibi kaç düşmanının adını içinden sayıp intikam hayalleri kuruyorsun :)

Unutmayınız ki hukuk da bir yere kadar işler. Bir cinnet anında göze alırsınız her şeyi. Ha keza insan aklı her zaman hukuktan kaçmanın bir yolunu bulacaktır. Ama vicdandan ve üst akıldan kaçmanın bir yolu yoktur :)

Bu konuda size "göğü delen adam" kitabını öneririm canım kendim.

Medeniyet nedir bir kabile liderinin gözünden inanılmaz sade bir dille anlatıyor. Beyaz adam ve dertleri.

Evrensel ahlak çok ütopik bir bakış açısı bana kalırsa. Ben Ankaranın ahlakıyla Zmbabveyi eşleştiremem :) Haksızlık olur. :)

ne diyordum.. domuzlar.

Too glam to give a damn