Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Şubat 2021, 21:52   #1
Mylife
Mylife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arrow On Text Event Kullanımı

Konu: on <level>:TEXT:<matchtext>:<*><?><#[,#]>:<commands>

* Merhaba, text eventi mirc scripting içerisin de kullanımı en yaygın event lerin başın da gelir ve bu yüzden, sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışıcam.

- On text eventi özel veya kanal da aldığınız mesajlar üzerine tetiklenen bir mirc script eventidir. Bu mesajlar sizin yazdığınız mesajları içermez. Kendi mesajlarınız için farklı bir ders konusun da ilgili eventin konusunu anlatacağım.

- Başlangıc olarak bu event de kullanabiliceğimiz '' joker '' karakterlerden bahsetmek istiyorum sizlere konu içeriği aslında bunu anlatmak olacak ve bir çoğunuzun zaten bu eventi bildiğinizi düşünüyorum ama yeni başlamış yada kendisi birşeyler yapmak istiyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Aşağıda belirtilen joker karakterler event içerisin de kullanılabilir;

'' * '' => Herhangi bir metinle eşleşir.
'' & '' => Herhangi bir kelime ile eşleşir.
'' text '' => Metin sadece belirtilen kelime ile eşleşiyorsa tetiklenir.
'' text* '' => Metin sadece belirtilen kelime ile başlıyorsa eşleşiyorsa tetiklenir.
'' *text '' => Metin sadece belirtilen kelime ile bitiyorsa tetiklenir.
'' *text* '' => Metin sadece belirtilen kelime içinde geçiyorsa tetiklenir.

* Bu başın da sonunda ve geçiyorsa size tanıdık gelicektir. IRCd/services in çok eğlenceli olan wildcard konusundan anımsayacaksınız.

- Text eventini kullandığımız sırada tam olarak hedefi belirtmek için kullanmamız gereken karakterleri aşağıda size belirteceğim. Mesela, matchtext ( eşleştirme metni ) belirtilirken yukarı da belirttiğim joker karakterleri kullanarak bir eşleştirme metni oluşturalım yani Mylife yazınca tetiklensin ve istediğimiz işlemi yapsın.

Text eventi kullanımın da özel veya kanal belirleme işlemi şu şekilde oluşturulur;

'' ? '' => Herhangi bir özel mesaj için.
'' # '' => Herhangi bir kanal mesajı için.
'' #Mylife '' => Mylife kanalında olan bütün mesajlar için.
'' * '' => Özel veya kanal her iki durum da tetiklenmesi için.

Örnekler;

Kod

on 1:text:Mylife:#:/msg # Merhaba buyrun benim?
* Burada eğer birisi herhangi bir kanal da Mylife yazarsa o kanala merhaba buyrun benim? mesajı atmasını söyledik. Bu şekilde hazırlanan küçük bir kodda eşleşme için '' Mylife '' yazılması gerekir eğer tam olarak kelime Mylife değilse işlem yapmayacaktır.

- Mylife ile biten cümleler de, bahsettiğin şu mylife mı yazsın istiyelim...

Kod

on 1:text:*Mylife:#:/msg # Bahsettiğin şu mylife mı???
* İki örnek de var olan farklılığı anlamış olmanız gerekiyor birisi sade düz olarak yazılmış diğeri ise başında bir joker karakter olan '' * '' kullanılmış.

Mylife => Tam mylife ile eşleşir.
*Mylife => Mylife ile bitiyorsa eşleşir.
Mylife* => Mylife ile başlıyorsa eşleşir.
*Mylife* => Bir kelime için de Mylife geçiyorsa eşleşir.

* Text eventinde eğer kanal belirtilmezse bütün kanallar da işlem yapıcaktır.

- Özelime birisi Mylife yazarsa evet buyrun nasıl yardımcı olabilirim olarak yanıt versin?

Kod

on 1:text:Mylife:?:/privmsg $nick evet buyrun, nasıl yardımcı olabilirim?
* Tetiklenmesini istediğimiz şekli sadece Mylife ise bu şekilde yapmamız yeterli olacaktır. Mylife kelimesi için de geçiyorsa işlem yap *Mylife* olarak matchtext i belirlememiz gerekiyor.

* Peki özel veya kanal olarak bir eşleştirme yapılmasını istediğimiz de kanal kısmına '' * '' koymanız yeterli olacaktır.

Kod

on 1:text:matchtext:*:/işlem
Bu şekilde yapmak istediğinizi yapabiliceksiniz. İyi forumlar dilerim.

i don't care if i'm misfit.

Konu Mylife tarafından (04 Şubat 2021 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir..