Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Şubat 2020, 23:30   #1
Discorium
Yalnızlığım Saltanatımdır
Discorium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Dj Röportaj : Selma *

<Discorium> Merhaba Selma, nasılsın?

<Selma> MeRHaBa

<Selma> Discorium

<Selma> HosgELdiN

<Discorium> Teşekkür ederim bende iyiyim.

<Discorium> Röportaj teklifimi kabul ettiğin için, kendi adıma ve ''IRCRehberi.Net'' adına teşekkür ederim.

<Selma> Rica ederim Discorium, iyi olduğuna sevindim. :=)

<Discorium> Kimdir bu Selma? biraz kendinden bahseder misin?

<Selma> ben Selma; namı diğer ''Dj^Selma.''

<Selma> 46 yaşım'da iki çocuk Annesiyim. Çalışıyorum. :=)

<Selma> Aslen Ordu'lu olup; İstanbul'da ikamet ediyorum. :)

<Discorium> IRC ile tanışman nasıl oldu Selma?

<Selma> IRC ile tanışmam; tamamen benim Radyo yayın sunma hevesim ve merakımdan oldu.

<Selma> Daha önce gençlik yıllarında Real Fm Radyosu'nda program sunuculuğu yaptım.

<Selma> Ve o zamanlar; özel bir programı sundum.

<Selma> yıllar sonra Mahalle'den bir arkadaş ile sohbet ederken, İnternet'te radyo yayını yapıldığını söyledi.

<Selma> Kendisi de program sunuyormuş internette radyo yayını yapılması beni son derece heyecanlandırmıştı.

<Selma> kendisi bana program vs kullanmasını öğretti, yayın aldığı Radyo ile konuştu.

<Selma> 31 Aralık 2008 yılbaşı gecesi; Web Radyosu olan o Radyo'da ilk yayınımı aldım. 7 saat yayın sundum. :=)

<Discorium> ilk yayının nasıl geçti? neler hissettin o gün? Ve hangi sunucu'da yaptın yayını?

<Selma> ilk yayınımda çok heyecanlandım. :) kapanmış bir web sitesi üzerin'den yayın yapılıyordu. Radyo adını vermem doğru olur mu? :) Hani Reklam vs... Gerçi kapanmış bir yer.

<Selma> 45 dinleyicim vardı. İlk yayınıma; 2009 yılın'da dinleyeciler ile birlikte girdik. O zaman yaşım 34 idi. :=)

<Selma> Benim için, Muhteşem bir gece idi. :=)

<Discorium> Ne kadar süre o Radyoda devam ettin?

<Selma> o Radyo; Radyo sahibinin kararı ile kapandı. O ortamdan tanıştıgım, carisma Bursa'dan, Selma abla; ''ben Radyo açıyorum gelir misin?'' dedi.

<Selma> Heyecanım dahada artmıştı.

<Selma> o Radyoyu kısa süre sonra, IRC'a bağladılar.

<Selma> ''20 şubat 2009'' idi. :)

<Selma> O Radyo'da, bir müddet sonra kapandı.

<Selma> IRC sunucu kullancılarıyla vedalaşıyordum. Radyo yok, sohbet için kalmamın anlamı yok vs diyerek...

<Selma> o, IRC sunucu sahibi; ''Siz bizi bırakmayın. biz sunucumuzun Radyosunu aktif edeceğiz'' dedi.

<Selma> teknik konulara dair hiç bir bilgim yok. Size faydam olmaz ki! dedim.

<Selma> ''Teknik işler bizde. Siz, Radyo ve Yayınlara sahip çıkın. Radyo sizin yönetiminizde olursa onur duyarız.'' dedi.

<Selma> 20 Şubat 2009'da, IRC ortamıyla tanıştım. :=)

<Discorium> Hangi Radyo Departmanları'nda görev aldınız?

<Selma> Discorium, İlk Mekanım; Gelkeyfim'de, ilk 10 gün sadece Dj idim. Az öncede bahsettiğim, kapanan Radyo sonrası, IRC'da kendi radyosu açılınca, Radyo Dj sorumlusu, ''Founder'' olarak başlamış oldum. Yani IRC'da.

<Selma> Kısaca; o dönem, 2009'da Gelkeyfim yeni açılmıştı. Eski sahibi Kenan; işlenmemiş cevher, seni kaybedemeyiz demişti. 6 yıl içinde, çok güzel ortam oluşturduk. Hep birlikte.

<Discorium> kendi Radyonuz harici program yaptıgınız herhangi bir departman var mı?

<Selma> Discorium, kendi radyomu 15 ay önce, yani 2 Ekim 2018'de aktif ettim. bir çok, eski-yeni IRC mekanları'nda bulundum. yayın aldım. kimisi uzun vadeli, kimisi kısa vadeli. en az; 30 sunucu'da yayın sundum.

<Discorium> Selma, IRC (dj'lik) sana neler kattı? senden neler aldı?

<Selma> Discorium, IRC'da radyo yayını sunmak ve klavye ile, insanlarla iletişim konusunda, yabancılık çekmedim. mesleğimde Halkla ilişkiler oldugundan; o dönemler evde pc'de zamanım çoktu. hem yayın sunmak, hemde sohbet etmek, insanların farklı yanlarınıda, klavyedeki kişiliklerini anlamama yardımcı oldu. benden aldıgı Real hayata dair kötü bir yanı yok. birbirinden kaliteli, değerli, çok insan tanıdım. bir o kadarda klavyede, kendisi olamayanları...

<Selma> yani, :) pişman değilim. geçmişe gidecek olursak; yeniden, yine IRC'da radyo yayıncısı olurdum...

<Discorium> Anladım. sevgili Selma;

<Discorium> Hemen hemen hergün, yeni sunucu radyoları kuruluyor. bunlar hakkında düşüncelerin nelerdir?

<Selma> çok değerli Discorium; bunun farkındayım. bence, bir çok sunucuların kurulması iyi değil. IRC'da emek vermişlerin; Egolarını, kibirlerini, bir tarafa bırakıp, aynı ortamda toplanmalarını isterim.

<Selma> örnek vereceğim;

<Selma> benim domainlerim var ve sizinde var. bir başkalarınında var. yine kendi weblerimize agırlık verip, IRC ortamında bir arada olursak; hem parçalanmamış oluruz, hemde derdimiz sadece; google'de değer almak olur. birlikten kuvvet dogar. daha güçlü ortam oluşmuş olur. şahsi kanaatim...

<Selma> teknik olarak açıklamasıda yine her sunucunun kendi motd'u oluyor, kendi girişleri oluyor, sunucular hub'lanıyor.

<Selma> Discorium, geçmişte; eski-yeni tanıdık bir çok insanların, bagımsız sunucu açtıklarını görüyorum.

<Selma> neden açtın! diyorum... ''eş,dost sohbet'' diyor.

<Selma> hemen hemen hepsinin amacı bu yönde.

<Selma> ''eee, peki neden ayrısınız? daha önce başka mekanda birlikte görev yapıyordunuz, tabiri caizse kankaydınız!''

<Selma> soruyorum; ''eee anlaşamadık'' diyorlar. hangi konuda anlaşamadınız? soruyorum, emin ol! mantıklı cevap yok.

<Selma> bence, sadece ego, kibir ve bencillik!

<Selma> sunucu açmak kolaylaştı. artık teknik bilgi çokda bilinmesine gerek yok!

<Selma> coderler sagolsun. her işi, koruma sistem botlarına bir kaç komutla yaptıracak şekilde düzenlemişler.

<Selma> :=) eskiden: sunucuya saldırı oldugunda, pc'de ter dökerdik. zline atmakdan parmaklarımız uyuşurdu.

<Selma> insana insan oldugu için değer vardı. bence, herkes sunucu açmasın. yazık! parasına vaktine.

<Selma> hatta: hepimiz bir olup, aynı ortamlarda olalım. açsak bile aynı ortamda olalım!

<Selma> forumlardan takip ediyorum hepsini.

<Selma> şimdi; shelci arkadaşlar bana kızacaklar. :=) sunucu acılmasına karşıyım diye. shelcilerinde emeğine acıyorum.

<Selma> eyvallah! emeklerinin karşılıgını alıyorlarda, sunucular açılıyor ama 3 ay demeden kapanıyor.

<Selma> :=) 15 ay önce bende sunucuyu açtım, fakat benim IRC sunucusu açmaktaki amacım farklı.

<Discorium> Anladım. sevgili Selma.

<Discorium> Son soru ile, söyleyişi tamamlayalım.

<Discorium> Neden GungorenFm ismini tercih ettin sebebi neydi?

<Selma> Değerli Discorium, daha öncede; Real'de Fm radyosun'da yayın sundugumdan bahsetmiştim.

<Selma> ben ufak yaştan beri sıkı bir Radyo dinleyicisiyim. 1992 de dinlemeye başladıgım GüngörenFm vardı bölgesel yayın yapıyordu. o Radyoyu bir gece dinlerken, sorulan soruya dogru cevap vermem sonucu; ödül Radyo'da konuk edilmemdi. konuk oldum. ve o akşam orada yayın sunmamı, yayın kordinatörü ve Radyo sahibi teklif ettiler. böylelikle; özel konulu ''Bizim Dünyamız yayını'ma'' başladım. 1993 - 1995 yılları arasında.

<Selma> bu radyoda Engelli bireylerin yaşadıgı sorunları, başarılarını anlatan özel konulu program ile yayın hayatım başladı.

<Selma> Gelkeyfim'in önceki sahibi Kenan ile konuyu konuşmuştuk. hayallerimi anlatmıştım.

<Selma> Kenan; ''Selma abla Gungorenfm domain boşta al bir gün değerlendirirsin. hayallerin için. IRC radyoculugunda adım atarsın dedi.''

<Selma> 2013 yılında domaini aldım.

<Selma> tam 5 sene öyle durdu. malum bir çok mekanda Radyo yayınları sundum bir çok IRC'da bulundum.

<Selma> ufak tefek, bilgi birikimim ve destek olacakların da desteğiyle, yarım kalmış bir hikaye olan; ''Bizim Dünyamız programı'nı'' internet'te IRC ortamında'da hayata geçirme kararını aldım.

<Selma> 2 ekim 2018'de yayın hayatına başladık.

<Selma> dinleyicim olmasada olsada, her ay iki defa Bizim Dünyamızı sunuyorum.

<Discorium> bana vakit ayırıp, bu güzel ropartajı yaptıgın için teşekkür ederim.

Selma> Değerli Discorium; IRCRehberi.Net adına benimle yapmış oldugun bu Röportaj için ben Teşekkür ederim. :=)

<Discorium> herşey gönlünce olsun. hayırlı akşamlar dilerim.

<Selma> Discorium sizinde herşey gönlünüzce olsun. hayırlı akşamlar.

<Selma> Discorium :=) 11 yıllık IRC hayatımda İlk Röportajı sizinle yapıyorum.

"Kadınlarını geri bırakan toplum,
geride kalmaya mahkumdur."