Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Ağustos 2023, 14:22   #17
DJ-Bahar
IRC Süper Moderatör
DJ-Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İzninizle bu konuda biraz uzun konuşmak istiyorum. Ülkemizde bir zamanlar idam cezaları vardı ve çok insan idam edilerek öldürüldü, öncesinde cellatlar vardı çok insanın kelleleri vuruldu. Bakınız Hacivat ve Karagöz, bakınız hazerfan Ahmet Çelebi. Hazerfan Ahmet Çelebiye idam hükmü verildiğinde yerine getirilseydi şu an uçaklar icad edilebilmiş olur muydu? Peki Hacivat ve Karagöz e sırf makam mertebe korkusuyla cellatlar tarafından öldürülmemiş olsaydı, hapis cezası ile mahkum edilmiş olsalardı sanatlarını uzun yıllar devam ettirme şansları olmaz mıydı ? Hepsini geçtim aşağı yukarı herkes 7. koğuştaki mucize filmini göz yaşları içinde seyretmiştir, ülkemizde adalet bu kadar "kandırıldık" düzeyinde işlerken, kandırıldığında geri dönderilmeyecek şekilde insanları idama süreklemek ne kadar doğru olabilir ? Özellikle taciz davalarında idam edilsin sözlerini çok duyuyorum, ben de kızıyorum onlara doğru lakin görmedik mi tecavüzden 20 sene yatmış mahkumun aslında suçsuz olduğunu. Tazminatlar verildiğini özürler dilendiğini izlemedik mi haberlerde. Yıllarca alıkoymanın bile tazminatı olması (yeterli bulmasam da çünkü bir insanın tecavüz etmediği tecavüz suçundan 20 sene yatması o insan için ölümden kolay olmasa gerek) ihtimali varken, idamın tazminatı ne olabilir ? Giden can getirilebilir mi? Hataların telafisi olabilir mi? Osmanlı tarihinin son döneminden vatanımızın kahramanı, ATAM M.Kemal ATATÜRK için bile vatan hainidir görüldüğü yerde öldürülsün diye ferman çıkaran bir toplumun torunlarıyken idamın getirilmesi ne kadar doğru olabilir? Özür dilerim ağır bir eleştiri olacak ama bu millet demokrasiyi bile anlayamamışken, idam cezası getirmek sadece hatadır. Sürşü lisan ettiysem affola. Fazlasıyla kandırılabilen bir toplumda idam cezasını uygun bulmuyorum. Saygılarımla