Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Mayıs 2023, 08:14   #1
SonsuZ
SonsuZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İrcpolice ile Röportajımız

Merhaba sevgili IRCRehberi.Net kullanıcıları, @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile birlikte keyifli bir röportaj yaptık.
Keyifle okumanız dileğiyle.

SonsuZ Merhaba ircpoliceöncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Nasılsın?

ircpolice Merhaba, SonsuZ. Rica ederim, ben sizlere teşekkür ederim. Düşündüğünüz için. İyiyim siz nasılsınız ?

SonsuZ Çok teşekkür ederim ben herzamanki gibi süperim

ircpolice Allah daim etsin, inşaAllah

SonsuZ Röportajımıza ilk olarak seni tanımakla başlayalım mı?Senin içinde uygunsa

ircpolice Tabi uygun, ismim Hasan 37 yaşındayım İstanbul doğumluyum ailem Gaziantepli özel bir şirkette yöneticilik yapıyorum. Hobi olarakta İnternet sektörü ile ilgileniyorum.

SonsuZ Çok memnun oldum Hasan eminim ki benimle beraber röportajımızı okuyan arkadaşlarımız da memnun olmuştur

ircpolice Teşekkür ederim, umarım inşaAllah

SonsuZ IRC ile tanışma hikayeni anlatırmısın bize Hasan?

ircpolice Benim Ircd ile tanışmam 98-99 yıllarına dayalıdır. Bu dönemler de internet cafeler Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyordu. Bizim semtimizde o dönem tek bir cafe vardı yeni açılmıştır. Herkes oyun oynardı, bir gün gene internet cafe'ye gittiğimde yan bilgisayarımda oturan bir abinin hızlı hızlı klavye kullanması ve farklı bir oyun oynadığını gördüm. Tabi bu oyunun adı mIRC'miş :) kendisine seslendim abi banada bu oyunu açarmısın kendisi bir oyun olmadığını sohbet programı olduğunu söyledi. Ve banada açtı mIRC programını o gün bu gün oynuyorum bu oyunu :)

SonsuZ Yani IRC hikayen bir oyun sanmanla başladı doğrumu

ircpolice Evet, doğru

SonsuZ Ahahahahhhh güzel bi başlangıç.Peki oyun olmadığını anladığında ne yaptın

ircpolice Bu oyundan ne zaman kurtulucam ben dedim çünkü mIRC bir bağımlılıktır.

SonsuZ Kesinlikle öyle girişi var çıkışı yok gibi

ircpolice Evet

SonsuZ Bende 2003 den beri IRC deyim aynı senin gibi hissediyorum

ircpolice Allah kurtarsın kardeşim, özgürlük bir gün hepimizin olacak

SonsuZ Ahahahahahh bu özgürlüğü istemiyoruz bence isteseydik şimdiye çoktan özgürlüğümüze kavuşurduk

ircpolice Elbet birgün, elbet...

SonsuZ

SonsuZ IRC ye ilk başladığında sana en çok cazip gelen neydi ?

ircpolice Aslına bakarsan cazip gelen hiç birşey yoktu. Bende anlamadım neden bu oyuna devam ettim.

SonsuZ

ircpolice Çünkü hiç birşey bilmiyordum. Kim hangi kanalın reklamını yapsa soluğu orada alıyordum Şimdi olsa ahh şimdi Gidermiyim hiç, çok ağırdan alırdım

SonsuZ Çok içli ah dedin IRC ortamının sana bir katkısı yada kazandırdığı bişeyler var mı?

ircpolice Bana çok büyük katkısı oldu.Belki şaşıracaksınız, ben orta okul 1. sınıftan terk ettim ( Tabi şimdi 2. Unv okuyorum ) ben mIRC tam anlamıyla kavramaya başladıkdan sonra ve Forum sitelerini keşfetmeye başladım.Şu orta okul meselesine geleyim. Aileme okul okumayacağımı söyledim. Sebebini sorduklarında bilgisayar istiyorum. Okumak istemiyorum dedim, sırf mIRC'de biraz daha çok zaman geçirmekti amacım.Ailem beni ısrarla okula göndermeye devam etti. Ben okuldan kaçıp cafeye gitmeye başladım sabah 7'den saat 9'a kadar cafenin kapısında beklerdim. Bilgisayarı açıp mIRC'e girmek için.Ailemi okul müdürü arayıp devamsızlıklarım hakkında bilgi verince ailem anladı sonunda ve beni okuldan aldı.Bana bilgisayar aldılar. Evde sabaha kadar chat yapıyordum artık çok rahattım

SonsuZ Peki Hasan seni IRC ye bu kadar bağlayan neydi?Yani ne oldu da bu kadar tutuldun?

ircpolice Ben o dönemler voice ve aop gibi yetkileri öğrenmeye başlamıştım. IRCOPS ve diğer admin gibi yetkiler ile tanışmaya başlamak için ilk adımları atıyordum.Buydu beni tutan

SonsuZ Hımmmmmm

ircpolice Evet enteresan biraz değil mi Bana ek olarak katkısı, forum sitelerini keşfetmiştim, özellikle Hack sitelerini burada kod bilgisi edinmeye başladım.Web tasarım vb yazılımları öğrenmeye başlıyordum. Sonuç olarak Allah'a dua ediyorum. İyi ki bana yazılım gibi bir bilgiyi öğrettiği için.Şu an cebimde 5 TL son param olsa, bir cafeye girip onu Bin TL yapıp çıkabilecek bir bilgiye sahibim. Hamdolsun, çok şükür

SonsuZ Sana kazandırdıkları var yani.Sevindim senin adına

SonsuZ Peki IRC hayatın boyunca uzun soluklu arkadaşlıkların rahatca sırtını yaslayabileceğin dostların oldu mu/var mı?

ircpolice Evet oldu, ama sayısı oldukça az 3 veya 5 kişi

SonsuZ Az olsun öz olsun yaaa

ircpolice Evet

SonsuZ Bu zamana kadar hangi sunucularda bulundun hangi departmanlarda görev yaptın?

ircpolice Ben pek fazla küçük sunucularda bulunmadım, Superonline, E-kolay, Ttnet, Doruknet, Showtv, Kraltv, Zurna, Sohbetnet gibi bir kaç sunucu daha Bu sunucuların bir kısmında ircops ve services admin bir kısmında Network admin ve Root admin olarak görev aldım

SonsuZ Bukadar yıldır IRC deyiz hiç aynı sunucularda bulunmamışız

ircpolice Evet, nasip kısmet diyelim burası ilk oldu, umuyorum ki devam eder birlikteliğimiz

SonsuZ İnşallah diyelim

ircpolice Aminnn

SonsuZ Birazda özel sorulara geçip seni sıkıştırsam mı

ircpolice Tabi, olabilir

SonsuZ 37 yaşındayım dedin Evlimisin kaç kardeşsin ailenin kaçıncı çocuğusun

ircpolice Biz 3 kardeşiz ailenin en küçük ve yükü ağır olan bireyiyim. 3 Sene önce bir evlilik yaptım. Ellerinden öper 9 aylık bir kız çocuğum var.

SonsuZ Yaaaaa benimde bi kızım var kız evlat öz evlat yaaaa bu hayattaki en büyük şanslarımız

ircpolice Kız vefalıdır hocam

SonsuZ Allah bağışlasın inşallah evladını

ircpolice Amin cümlemizin inşaAllah

SonsuZ Ailenin en küçük ve yükü ağır olanıyım dedin şuan da şaşırdım en küçük olup yükü ağır olmak şaşırttı beni genelde en küçükler hep en şımarık olur ya örnek ben

ircpolice Şöyle küçük yaşta babamı kaybettim. O dönemlerde durumumuzda iyi değildi. Mecbur çalışıyorduk.Abimde sorumsuz biriydi. Ben çalışıyordum ablam okuyordu.Mecbur çalışıyordum anneme destek olmak için, o günden bugüne çalışmak bende aşırı bağımlılık yaptı İzinli günümde bile gidip bedava birinin yanında çalışasım geliyor O derece

SonsuZ Allah rahmet eylesin baban için bende çok yakın bir zamanda kaybettim babamı mekanları cennet olsun inşallah

ircpolice Amin inşaAllah

SonsuZ Aslında şunu diyebiliriz sen küçük yaşta bi ailenin sorumluluğunu almaya başlamıştın bile üstüne bu da hayata erken hazırlanmanı sağladı doğru mu?

ircpolice Evet, çok doğru 37 yaşındayım ama hayatı 47 yaşında gibi yaşadım. Ama görenlere yaşımı söylediğimde hayatta inanmazlar 25 yaşında gibi duruyorsun diyorlar aslında tam tersi olması lazım, daha yaşlı gözüküyorsun diyerek.Eh bizde çalışarak formumuzu korumuşuz

SonsuZ Ahahahah ne güzel işte herkes bu kadar yük altında genç kalmayı başaramaz

ircpolice Övünmek gibi olmasın, evet

SonsuZ

SonsuZ Peki ircpolice beyyyyyy hangi takımlısınız bakalım?

ircpolice Ben, Beşiktaşlıyım ,

SonsuZ BeşiktAŞK iyiymiş

ircpolice Sende fena sayılmazsın

SonsuZ Amaaaa ben Galatasaraylıyımmm Fevkaladeyim yani ahahahaha

ircpolice Elesinn, elee :) Sakın başka yerde bunu dillendirme, döverler bak seni

SonsuZ Tamam olarrrr

ircpolice

SonsuZ Ne tür müzikler dinlemekten hoşlanırsın?

ircpolice Ben, nostaljik müzikler dinlemeyi severim son zamanlarda ise bebek müzikleri dinlemeyi sevdik Anne karnım acıktı, baktım dolap açıktı, löp ettim koca pastayı bıraktım boş tabağı

SonsuZ Ahahahahah çok güzel bi duygu değil mi ama yaaaa anne baba olmak evladın için yaptığın herşey çok keyifli geliyor.

ircpolice Evet, bebek müziği olmazsa kesinlikle yatamayız biz ruhumuza enjekte ediyoruz

SonsuZ Biz de Üzümlü keksiz yapamayız

SonsuZ İş ve ailen dışında neler yapmaktan hoşlanırsın?

ircpolice Ben hiç birşeyden hoşlanmam, hoşlanmak gecici bir heves insan hayatında diye düşünüyorum.Evde oturmayı ailemle ve bilgisayarımla vakit geçirmeyi seviyorum Hayatımda pek fazla action yok yani

SonsuZ Peki

SonsuZ [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kendine ait sunucu sanıyorum yeni mi açıldı?

ircpolice Evet, bu projemiz yeni bir proje. Henüz açmış değiliz ama 3 5 arkadaşımız haberi var sanırım onlarda bizim adımıza reklam yapıyor. Gelen gidenler oluyor

SonsuZ Tam olarak nezaman açılıcak peki?

ircpolice 3 4 günümüz var, sunucuyu test ediyoruz. Korumalarımız ve web sitemizde ki eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bir yönetim şablonu hazırlıyoruz. Hazır olunca start vermiş olacağız. Allah bizi utandırmasın inşaAllah

SonsuZ Allah utandırmasın.Şuralarda bana da bi yer ayarlayalım bari

ircpolice Baş tacısın, senin gibi enerji dolu, yüzü tebessümden eksik olmayan gönül dostumuza her zaman yerimiz var

SonsuZ Sağolasın başın varolsun seninde enerjin çok iyi ayrıca gülücüklerini de es geçemem

ircpolice Teşekkür ederim, sağol

SonsuZ Şahsım ve IRCRehberi.net ailesi olarak sunucun için hayırlı olsun demek istiyorum.Umarım herşey gönlünce olur

ircpolice Ben IRCRehberi.net ailesine ve şahsına teşekkür ederim. Düşünüp vakit ayırdğınız için.Allah yolunuzu açık etsin.Çok keyif aldım, seni tanımıyorum ama belki bir başkası olsaydı bu kadar keyif alamazdım.Sen bana iyi geldin teşekkür ederim, eline emeklerine sağlık.Senin geleceğin parlak

SonsuZ İnan bende çok keyif aldım.Hiç tanışmıyoruz ama yıllardır tanışıyormusuz gibi sohbettik çok güzeldi

ircpolice Mersii

SonsuZ Seni daha fazla yormayayım.Son olarak IRCrehberi.net ile alakalı düşüncelerini alabilirmiyim?

ircpolice Aslına bakarsan IRCRehberi.net'e aralıklı bir şekilde girip çıkıyorum.Ama her zaman takipte kaldığım bir ircd yardım platformu, özellikle son bir kaç yıldır gerek site forum içeriği gerekse üye sayısı ile büyük bir çıkış yakalayan web sitesi.Dün oMen'e bir konu için skype'den yazdım kısa bir sohbet sonrası, Hasan bende sana yazacaktım bir kaç gündür bazı yoğunluklarımdan dolayı yazamadım dedi.Sebebini sordugumda röportaj ile ilgili dedi.Beni oldukça şaşırttı. Ben en son röportajımı 2014 veya 2015 yıllarından tek bir siteye verdim, gelenler oldu geri çevirdim.Geri çevirmemin sebebi ise yönetim anlayışlarının iyi olmadığı kanaat getirdiğim için.Ama oMen ve ekibinin başarısını görünce takip sürecinde Gerçekten adaletli bir yönetimi olduğuna kanaat getirdim. Çünkü adaletsizliğin olduğu yerde pek fazla yol ilerleyemezsiniz soluğunuz kesilir.Bu neden ile kabul ettim ve gerçekten çok sevindim.Kendisine senin aracılığın ile teşekkürlerimi iletiyorum. Allah yolunu ve bahtını açık etsin.Şunuda eklemek istiyorum. Artık daimi üyeliğimi gireceğim forum sitesinden biri olacak IRCRehberi.

SonsuZ Biz çok teşekkür ederiz asıl bize zaman ayırıp Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için.Yeni sunucu içinde tekrar hayırlı olsun başarılar diliyorum.Samimi cevapların ve güler yüzün için de ayrıca teşekkür ediyorum.

ircpolice Rica ederim keyifti...