Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Mayıs 2023, 01:46   #11
EnTeR Editör
Editör
EnTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu devirde değilde bu dönemde söylersek daha doğru olur.ülkemizde okumak çok kolaylaştığından ( yani üniversite okumak ) verilen eğitim kalitesi de düşük olduğundan üniversite mezunu sayısıda doğru orantılı bir şekilde artmıştır.Mezun olunan bölümlerde mezun sayısı çok atanma sayısı da az olduğundan bu dönemde okumak bir işe yaramıyor.
5 yıl ilkokul 3 yıl ortaokul 4 yıl lise 4 yıl üniversite bazıları hazırlık eklenince 5 yıla çıkar.
sonra atanabilmek için kpss ye 2 3 yıl hazırlan ...sonra da mülakat denen şeyden geçebilirsen eğer eğitimin meyvesini almaya başlıyorsun ki bu da yaş ortalaması en az 26 27 yi buluyor.tabi bu yaşa gelene kadar erkekler için askerlik ve evlilik yapılmamış olarak hesaplandığında bir erkeğin okul okuyup askerlik ve evlenmeyi düşünürsek buda o kişinin 30 yaş barajını geçiyor anlamına gelir.
Borçlanmadığını !!!! hesaba katarsak memur maaşı ile geçinmeye başlayacak artık..günümüz şartlarda nasıl bir hayat olacaksa artık :))))

çalışma hayatına giren bir kişiyi ise 18 yaşında ele aldığımızda ki okuyan ile çalışan kişi arasındaki 11 yıllık süreci boş geçiyorum.
sadece şimdiki hesapla 8500x12=102.000
30 yaşında atanmış bir memur ile aradaki sene farkını hesaplarsak yani 12 yıl
102.000x12=1.224.000 tl yaparki 12 yıllık süreçte artacak olan maaşları hesaplamadım bile.

yani okuyan birisi okuyup ilk maaşını alana kadar çalışan birisi birikim yapması halinde aralarındaki fark 1.224.000 gibi bir fark oluyor:) gerisini varın siz hesap edin.