Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Mart 2023, 10:22   #26
Jokerman
Tebessüm sadakadır ツ
Jokerman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Malefiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence yanlış düşünüyorsun abi.
Oruç demek nefsini de terbiye etmek değil mi?
Birisi oruç tutarken başka birinin karşında yemek yemesi su içmesi onu neden etkilesin.
Orucu Allah için tutan nefsini tutamıyorsa orucu nasıl tutacak.
Şu konuda haklısın önceki zamanda olan baskılar bu zamanda yapılamıyor ama bu tamamen bitti anlamına da gelmiyor.
Halen oruç tutmadığı için sözlü ve fiziki şiddet olayları yaşanıyor.
Sırf oruç tuttuğu için asabi olan ve herkese herşeyi yapmayı her lafı söylemeyi kendinde hak gören insanlar var.
Ramazan ayının maneviyatına uygun şekilde bir arada yaşamak gerekir evet tutanların tutmayanlara saygılı olması gerektiği kadar tutmayanlarında tutanlara saygılı olması gerekir.
Ama bu tutmayan bir insanın gizli saklı yemek yemesini su içmesini gerektirmez.
Herkes dini tercihlerinde de dini yaşama şekliyle de birbirine saygı göstererek özgür olmalı.
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşim benim,Oruç nefsi terbiye etmek doğru hemfikiriz.Burdaki asıl mesele şu; Orucun anlamını değerini bilmeyen bazı kişilerin yaptığı dengesizlik tüm oruç tutanlara maledilior.Oruç tutmayan kişiye yapılan baskıyı ben doğru bulmuorum zaten.
yazımın sonunda dediğim gbi tutanda kendine tutmayanda kendine.
Allahüteala ne buyuruyor Kafirun Suresinin de
-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
1- De ki: Ey kâfirler.
2- Ben sizin taptıklarınıza tapmam.
3- Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz.
4- Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim.
5- Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz.
6- Sizin dininiz size, benim dinim bana.
(Ama bu tutmayan bir insanın gizli saklı yemek yemesini su içmesini gerektirmez.
Herkes dini tercihlerinde de dini yaşama şekliyle de birbirine saygı göstererek özgür olmalı.) Herkesin dini ve vicdanı özgürlüğü var Zaten kimseye sen gizli saklı yemeğini ye suyunu iç vs demioruz.Dinimiz İslamiyet hoşgörü dinidir zaten.
Unutmayalımki ; Kusursuz Olan İslamdır,Müslümanlar deil ..