Konu: İrc_mobil
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Ekim 2022, 20:21   #5
OmerAti
OmerAti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
NorthernLights Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Genelde kopmalar arka plana alındığında yaşanır. Pil tasarrufundan kaynaklı olarak genelde telefonlar, arka planda güç ve internet tüketen uygulamaları durdurur. Radyo açıkken stream devam ettiği için session ayakta kalabiliyor. Bunun çözümü, uygulamalarda "silent push" dedikleri bir olay aslında. Arka planda uygulama devamlı silent push atarak kendini ayakta tutar. Fakat bazı telefonlarda, pil tasarrufu daha katı olabilir ya da kullanıcı öyle ayarlamış olabilir. Ayarlar / pil tüketim tarafında, uygulamalara girerek, arka planda çalışacak uygulamaları seçerlerse, düşmeler daha az olacaktır. Mobil kullanmayı seven arkadaşlar, IRC Cloud kullanırlarsa, düşme problemi yaşamazlar.(çok nadirdir.) Uygulama yazılırken bunlara dikkat etmek lazım.

Bir de webview uygulamalarda sanıyorum silent push olayını yapamıyorlar. Webin ayakta kalma süresi kadar bağlı tutabiliyorlar. İyi bir developer ile çalışmakta fayda var.
Yaptığınız tespitler çok doğru bu sebebten dolayı android uygulama yazarken arka planda calismasina çok dikkat ediyorum ve android 9 sürümünden itibaren play console çok sıkı uyarilarda bulunuyor kullanıcı deneyimini yüksek tutmak için pil optimasyonunu isteğe bağlı olarak yapıyorlar bir nevi api düzeyi ile alakalı android 4 ile android 11 arasinda tabiki yazilimsal farklar olacaktir

silent push olayına katılmıyorum şayet uygulamayı ide yazanlar bunu kullanırlar kullanmayanlarda sağdan soldan siteden uygulama yapan kişilerdir

ben şahsen yazdığım uygulamalarda WAKE LOCK ve FLAG KEEP SCREEN ON apilerini kullanıyorum düşmeyi %90 azaltiyorum ama ne yazıkki halen qwebirc israr eden sunucular var ve buza bizleri yoruyor çünkü qwebirc dying oldu ve baştan sona yenilenmesi lazım