IRCRehberi - IRCForumlarının En İyi Rehberi   ofsbilisim hosting
Hazin.Net


Ücretsiz Mobil Oyun seo hizmetleri
ZirveShell chat,sohbet


10Beğeni(ler)


 
 
Makale Ayarları Stil
  #1  
Alt
KediEditör
Kedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Herhangi Bir Kedi
yazan Kedi 14 Temmuz 2021, 15:31

Akşam üzeri yaklaşıyor, barınakta bir gün daha hüsranla bitiyordu. Zaman zaman olduğu gibi barınağa yine kedi sahiplenmek isteyen birileri gelmiş, nitekim tüm sevimliliklerine ve arzularına rağmen aralarından tercih edilen sadece biri olmuştu. Diğerleri boyunlarını büküp birbiri peşine etrafa dağılırken içlerinden biri son ana dek yerinde kaldı ve barınağa gelen çiftin yanındaki insan yavrusunun seçtiği kediyi bir süre sevdikten sonra alıp sırt çantasına koyarak götürüşünü izledi. Bunun üzerine kedinin aklına bir hınzırlık geldi, hemen sinsice barınakta çalışanlardan birinin rutin olarak yanında getirip götürüşüne aşina olduğu çantanın içine girdi ve hiç kıpırdamadan, sesini çıkarmadan orada öylece bekledi. Barınak emekçisi iş çıkışı üzerini değişti ve içinde saklanan kediyi fark etmeksizin çantasını kapıp hızla evinin yolunu tuttu. İşler tam da dilediği gibi gitmiş, kedi, önce barınaktan gizlice dışarı çıkmış, ardından da bunu yapabilmek için saklandığı çantadan fırlayıp kaçmıştı.

Kedinin metropolün merkezine kadar uzanacak olan firar yolculuğunun ilk günleri, kenar mahallelerin izbeliğinde geçti. Büyük kentin kendisine kucak açacağını umarak gelen insan yığınlarının oluşturduğu bu yerler, umulanın aksine, kente bütünüyle dahil olamamışlığın, ancak derme çatma ve çarpık bir biçimde ona dışarıdan eklemlenebilmişliğin iskânlarıydı. Çok geçmeden birbiri ardına sıralanan sokakların arasında insan kalabalığının aktığı yönlerde yol almanın faydalı olduğunu anladı, zira bu şekilde keşfettiği civar çarşısının kasap ve balıkçı arastasında rahatça karnını doyurabiliyordu.

Yine insan kalabalığının peşine düşüp yürüdüğü bir günde, kedi, birbiri ardına uzanan cadde ve sokaklar boyunca yol almaya kendini o denli kaptırmıştı ki, fark etmeden kentin iç kısımlarına kadar ulaşmış, hatta metropolün cazibe merkezlerinden birine varmıştı. Artık vardığı bu yer, bir insan seli değil, âdeta bir insan deniziydi. Her yer alabildiğine insanla doluydu ve kedi, böylesi bir insan kalabalığıyla karşılaşmanın şaşkınlığı içindeydi. Daha önce bulunduğu yerlerin aksine buradaki insan yoğunluğu hiç bitmiyor, gece gündüz demeden sürüyordu. Dahası, gece olduğunda karanlık olmuyor, farklı farklı yerlerden gelen ve birbirine karışan çeşit çeşit ışıkla etraf hep aydınlık kalıyordu. Bu yüzden bu civarda neredeyse kuytu bir yer yoktu. Daha önce karşılaştığı yerlerde aynı binalara girip çıkan aynı yüzleri görmeye alışkın iken, bu civarda binalara sürekli birileri girip çıktığından bu kişilerin aynı olup olmadıklarını kestiremiyordu. İlginç bir biçimde buradaki binaların sahipleri, başkalarının içeri doluşmasından gayet memnuniyet duyuyor, hatta ekseriyeti bunu yapmaları için hayli davetkâr ve ısrarcı bir tutum sergiliyordu. Kedi, içeri girmeye çalıştığı yahut girmeyi başardığı birkaç mekândan kovulunca, bu davetkâr tutumun yalnızca insanlara yönelik olduğu yargısına vardı. Üstelemedi - ki zaten barınaktan kaçtığı günden beri bunu yaşayıp duruyor, onu kabul edecek bir yer bulamıyordu - ve öğünlerini çöp tenekelerinden bulduklarıyla ikame etti.

Bir süre oyalandıktan sonra, kedi, şehir bünyesindeki keşif yolculuğuna devam etmeye koyuldu. Artık bir insan kalabalığının peşinde sürüklenmek için özel bir çaba harcaması gerekmiyor, yürüdüğü yollar üzerinde işleyen insanlar zaten hep oluyordu. Ne kadar yol aldı bilinmez, kedimiz, en sonunda kentin başka bir yüzüyle karşılaşıtı ve karşılaştığı bu yeni yere hemen ısındı. Ömründe belki ilk defa bir yere bu denli ait olmak isteği duyuyordu. Burası mutlu ve ılımlı insanların kendilerini hemen belli ettikleri, sıklıkla birbirleri ile şakalaştıkları, etraflarına neşe yaydıkları, aralarından bazılarının etrafına doluşanların eşliğinde bıkıp usanmadan şarkılar söyledikleri, hemcinslerinin yanı sıra güvercin, tavşan, köpek gibi başka başka hayvanların da insanların çevresinde huzurla ve uyumla bulunduğu, hayatın âdeta tüm coşkusuyla dışarda yaşandığı bambaşka bir yerdi. Panayırı andıran bu alanda, şehir bünyesinde daha önce gördüğünün aksine binalar azınlıktaydı ve kimi cafcaflı kimi daha gösterişsiz muhtelif renklerde kurulu çadırlar vardı.

Kedi, kentin bu kesiminde bulunduğu süre boyunca hayatının en güzel günlerini yaşamış, gelgelelim günlerden bir gün, rutin olarak alanı teftişe gelen bir şehir polisinin onun sahipsiz olduğunu anlaması üzerine kendini tekrar barınakta bulmuştu. Onu evvelden tanıyan kediler, onun nasıl barınaktan kaçtığını ve dışarıda neler yaşadığını büyük bir merakla sorup durdular, ama bizimki onlara aldırış etmeden inatla sessiz kalmaya ve tekrardan barınaktan kaçmaya çabalamakla geçirdi günlerini. Bir zaman sonra hastalanıp iyileşemeyeceğini ve ömrünün son günlerini yaşıyor olduğunu anlayınca sessizliğini bozmaya karar verdi. Kalan günlerini diğer kedilere barınaktan nasıl kaçtığını ve dışarıda neler görüp yaşadığını anlatarak geçirdi. Ola ki içlerinden biri barınaktan dışarı çıkmayı başaracak olursa, kentin hayranı olduğu o kısmını nasıl bulabileceklerini, oraya varmak için izlenecek yolda kentin hangi simge yapılarına başvurabileceklerini detaylı bir biçimde anlattı. Bizimkinin anlattıkları, barınakta yaşayan kediler arasında dillendirile dillendirile bir nesilden bir sonrakine aktarıldı. Şehirden gelen bir insan tarafından barınaktan alınan ama kısa müddet sonra bıkılıp evden dışarı kovulan bir kedi, kendini kentin sokaklarında bulduğunda içine düştüğü bu duruma hiç aldırış etmedi. Çünkü, firari kedinin yaşadıklarıyla ilgili barınakta ona anlatılanları tüm detaylarıyla hatırlıyor ve ilk duyduğu günden beri hep ilgi duyduğu bu hikâyede sözü geçen yeri bir hayli merak ediyordu. Tıpkı anlatıldığı gibi belirli simge yapıların işaret ettiği şekliyle kentin sokaklarını yılmadan arşınladı durdu, ama bir sonrakinde farklı yolları denediyse bile her defasında vardığı nihai yerde vaad edilenlerin hiçbirini bulamadı. Vardığı yer, hikâyede söz edilen alana büyük oranda benziyor, gelgelelim bahsedilen insanların ve insan ilişkilerinin yerinde yeller esiyordu. En sonunda hüsrana uğradığını anladı ve tıpkı yanından gelip geçen insanların yaptığı gibi boynu bükük etrafta gezinmeye başladı.

Karamsarlığa kapılan kedi düşünceli bir biçimde etrafta gezinedursun, o esnada kentin bu kesimindeki cami açılışını tamamlayan devlet başkanı, yanındaki diğer devlet ileri gelenleriyle ve korumalarıyla beraber makam araçlarına binmiş konvoy hâlinde hareket ediyordu. Konvoyun en önünde giden güvenlik aracının sürücüsü yolda duran kediyi görünce amirine dönüp ne yapması gerektiğini sordu. Amirinin yalnızca kornaya basmakla yetinmesini ve asla hız kesmeden yoluna devam etmesini istemesi, arkalarında seyreden makam araçlarını yavaşlatmamaları gerektiğini ve yol boyunca başka hiçbir şeye odaklanamayacaklarını söylemesi üzerine denileni yaptı. Hızla üzerine doğru gelen otomobili son anda fark etmeyi başaran kedi, kendini korumak için olduğu yerde ayakları üzerine çöküp bedenini yola yapıştırdı ve başını yere eğdi, ama onun peşi sıra gelen diğerlerinden habersiz olduğundan anlık sandığı bu tehlikenin geçtiğini sanıp başını hafifçe yukarı dikince hızla gelen ikinci güvenlik aracının aksı şiddetli bir biçimde suratına çarptı ve kediyi yola kapakladı. Devlet başkanının makam şoförü suratı kan revan içinde yola kapaklanmış kediyi görür görmez dönüp bu durumda ne yapması gerektiğini sormadan edemedi ve hem devlet başkanının emniyetinin hem de onun teşrifini bekleyen başkaca ihalelerin ivediyetinin ölüp ölmediği bile belirsiz yolda yatan bir sefil kediden daha ehemmiyet arz ettiği yanıtını alarak hız kesmeden yoluna devam etti. Konvoyda bulunan din işleri başkanının makam şoförü de tıpkı önünde seyreden diğerlerinin yaptığı gibi zavallı bir hâlde yolda yatan kedinin üzerinden büyük bir hızla geçip giderken özür dilemek için din işleri başkanına dönüp ani manevra yapmak durumunda kalmasının sebebinin yaralı hâlde yolda yatan bir kediyi ezmemek olduğunu söylüyor, bunun üzerine başka canlıların yaşama hakkına saygı göstermenin de dinin bir buyruğu olduğu yanıtını almanın gönül rahatlığını yaşıyordu. Konvoyda bulunan son makam aracını beraber paylaşan hazine müsteşarı ile dahiliye nazırı ise, kedinin bu durumunu hepten alaya alarak “vakit nakittir” ve “işte muhaliflerin de böyle üzerinden geçiyoruz” şeklindeki söylemlerle aralarında şakalaşıyordu…

Konstanpol’den gelen adı sırf iffetli ve namuslu sanılsın diye İslâmbol’den geliyor yalanıyla anılmıştır bu kentin. Oysa, bir fahişenin bedeni gibi para eder her yeriyle pazarlanır olmuş, tüm köşe başları tutulmuş, her karışıyla ihaleye sunulmuştu…

O gün bu gündür iki yakası bir araya gelmez bu kentin; Varsıl yoksul ayırt etmeden cilvesine aldanan herkese bağrını açmış, böylelikle gün be gün semiren bünyesi altında çoktandır herkes ezilmeye başlamıştı.

Değerlerin un ufak edildiği yozlaşma değirmeninde daha kaç kişilik öğüteceği bilinmez ya, bütün zorluğuna rağmen kişilik büyütmeyi beceren son kalanlar da defedilmişti. Artık bu kentin, kişilik besleyene de özgünlük barındırana da hiçbir tahammülü yoktu.

Durumu anlayan kedi, son gücünü toplayıp yerinden kalktı ve konvoyun en sonunda seyreden eskortun çarpmasıyla savrulup perperişan bir şekilde yitip gitti. Bu kentte onun bunun kedisi olarak yaşamaktansa, herhangi bir kedi olarak hemen oracıkta ölüp gitmeyi yeğledi.
__________________
*
Kedi sevmek suç mu?

Konu Kedi tarafından (14 Temmuz 2021 Saat 16:15 ) değiştirilmiştir.
Görüntüleme 145 Yorumlar 15
Toplam Yorumlar 15

Yorumlar

Alt 14 Temmuz 2021, 15:38   #2
Arkasında dağ gibi adam duran kadın gülümsemesinde ne yapsın.Ben senin gülüşüne aşık olmuşum WildCat'im diğerlerinin kahkahası umurumda değil.
Saruhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

Subliminal mesaj ve teşbihler gayet başarılı kelam ve emeklerinize sağlık

________________

Benim sadece iki elim var,hayata dört elle sarılmam için sana da ihtiyacım var.

AO

 
Alt 14 Temmuz 2021, 16:24   #3
Çok Yaratıcıyımdır Acayip Sorun Yaratırım
WildCat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

bu kedi olayini seve seve okudum emeginize saglik @Kedi bey

________________

A&O
 
Alt 14 Temmuz 2021, 16:24   #4
Standart

öyle içimi acıtan mesajlar vermissiniz ki. öyle bilinçsiz, öyle sevgisiz insanlarımız var ki.
kendini sevmeyen ve dahi insanı sevmeyen sokak canlarını sevmemesi oldukça doğal aslında.
karanlığa küfür edeceğime, bir mum yakmayı tercih etmek adına tek başıma da yakacak olsam,
tüm sokak canlarının yanında olmaya devam edeceğim.

tüm temennim ve mücadelem yaşayan ve varolan her canlıya sevgi ve saygı duyan bireylerin yaşadığı bir toplumda yaşayabilmek.

güzeli, iyiyi ve farkındalığı yaymaya çalışalım lütfen. sevmek, sevile sevile öğrenilir. öğretelim.

#iyilik bulaşıcıdır #sevgi iyileştirir lütfen sokak canlarını sevelim.

________________


bir balıkmışım, insanlar arasında yüzüyormuşum.​
 
Alt 15 Temmuz 2021, 12:55   #5
Standart

Alıntı:
Saruhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Subliminal mesaj ve teşbihler gayet başarılı kelam ve emeklerinize sağlık

Alıntı:
WildCat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu kedi olayini seve seve okudum emeginize saglik @Kedi bey

Alıntı:
Güz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
öyle içimi acıtan mesajlar vermissiniz ki. öyle bilinçsiz, öyle sevgisiz insanlarımız var ki.
kendini sevmeyen ve dahi insanı sevmeyen sokak canlarını sevmemesi oldukça doğal aslında.
karanlığa küfür edeceğime, bir mum yakmayı tercih etmek adına tek başıma da yakacak olsam,
tüm sokak canlarının yanında olmaya devam edeceğim.

tüm temennim ve mücadelem yaşayan ve varolan her canlıya sevgi ve saygı duyan bireylerin yaşadığı bir toplumda yaşayabilmek.

güzeli, iyiyi ve farkındalığı yaymaya çalışalım lütfen. sevmek, sevile sevile öğrenilir. öğretelim.

#iyilik bulaşıcıdır #sevgi iyileştirir lütfen sokak canlarını sevelim.

Teşekkür ederim.

________________

*
Kedi sevmek suç mu?
 
Alt 15 Temmuz 2021, 17:04   #6
Sim
civciv~🐥
Sim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

anlayana..
emeginize kaleminize saglik. o kadar güzel anlatmissiniz ki.

________________

belki bir mucize olur.
 
Alt 15 Temmuz 2021, 21:01   #7
✰ ÖzeL..
oMeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

Kaleminize sağlık @Kedi bey, Siz yazmaya biz okumaya devam edelim

________________

Edep; aklın Tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, Aklı kadar şerefli, Şerefi kadar Kıymetlidir. Massive..


~ E & B ~
 
Alt 16 Temmuz 2021, 03:10   #8
Standart

Alıntı:
Sim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
anlayana..
emeginize kaleminize saglik. o kadar güzel anlatmissiniz ki.
Alıntı:
oMeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kaleminize sağlık @Kedi bey, Siz yazmaya biz okumaya devam edelim
İlginiz ve övgünüz için teşekkür ederim.

________________

*
Kedi sevmek suç mu?
 
Alt 21 Temmuz 2021, 09:17   #9
She
✰ ÖzeL..
She - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart

O kadar güzel sözcükleri kaleme almışsınız ki keyifle okudum. Emeğinize sağlık @Kedi

________________

~ E & B ~
 
Alt 21 Temmuz 2021, 12:05   #10
Standart

Alıntı:
She Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
O kadar güzel sözcükleri kaleme almışsınız ki keyifle okudum. Emeğinize sağlık @Kedi
Teşekkür ederim

________________

*
Kedi sevmek suç mu?
 

Bookmarks


Şu Anda Bu Makale Görüntüleyen Aktif Kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Makale Ayarları
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:14.